OPPO Shenzhen

03.08.2020

Zaha Hadid Architects navrhne novou budovu ředitelství společnosti OPPO v Šen-čenu. Výrobce chytrých telefonů a spotřební elektroniky OPPO je na západě známý spíše odborníkům a fanouškům moderních technologií, čínský trh je ale obrovský a můžete si tak být jistí, že se jedná o firmu vpravdě globálních proporcí. V samotné Číně se jedná o jedničku na trhu, v celosvětovém měřítku jí díky tomu patří místo páté. Tomu musí samozřejmě odpovídat i nová budova firmy ve městě Šen-čen, pro jejíž realizaci bylo vybráno známé studio Zaha Hadid Architects.

Přítomnost ve čtyřiceti zemích světa a čtyřicet tisíc zaměstnanců jsou parametry, které zavazují. Sídlo firmy jim logicky musí odpovídat a není proto divu, že její majitelé oslovili ta největší jména světa architektury. V konkurenci týmů ze studií Bjarke Ingels Group, Skidmore, Owings & Merrill, Rogers Stirk Harbour + Partners nebo Henning Larsen Architects se vítězem staly Zaha Hadid Architects. Hodnotitele oslovilo studio pod vedením Patrika Schumachera projektem, který bude nepochybně tvořit dominantu finančního centra Šen-čenu.

V designu budovy se zrcadlí jak růst firmy, tak její základní filozofie, kterou je odhodlání spojovat svět. Tomu odpovídá i podoba projektu, nejedná se totiž o jednu budovu, nýbrž o čtyři vzájemně propojené věže. Jejich oblé tvary zužující se ve spodní i horní části vytváří nejen velmi zajímavý design, ale také rozšiřuje veřejný prostor v okolí budov. Nejvyšší ze čtyř věží bude mít 42 pater a bude vypínat do výšky 200 m. Celková zastavěná plocha bude 185,000 m2.  Rozlehlé atrium každé budovy s maximálním přístupem slunečního světla bude prostorem, který vizuálně propojí všechna oddělení firmy sídlící v jednotlivých patrech budovy. Kromě kanceláří budou v komplexu i obchody, restaurace, umělecká galerie a prostory pro odpočinek i relaxaci. Na vrcholu komplexu bude potom veřejnosti přístupný střešní prostor pojmenovaný Sky Lab nabízející výhled na město a blízký záliv.