homeland logo homeland symbol homeland text
ZAVŘÍT MENU

Silná poptávka nadále pohání růst realitního trhu ve Spojených arabských emirátech

<?$item->getImageAlt()?>Dubaj v posledních desetiletích upevnila svůj status světové ekonomické velmoci. Spojené arabské emiráty úspěšně proměnily svou suchou pouštní krajinu na futuristické panorama, díky čemuž se staly mezinárodním obchodním centrem. Zejména realitní sektor však zaznamenal v roce 2023 rekordní úspěch, který se vyznačoval pozoruhodným nárůstem jak objemu prodeje, tak cen nemovitostí, co dělá z Dubaje jednu z nejžádanějších světových destinací.

Od roku 2014 do roku 2020 vykazoval dubajský realitní trh cyklické trendy s občasnými vrcholy a korekcemi, což mělo za následek celkovou stagnaci, která vyvrcholila v období pandemie COVID-19. V reakci na nepříznivé podmínky na trhu zavedla dubajská vláda v roce 2020 různá opatření, včetně pobídek, úlev z nájemného, prominutí správních poplatků a plánů odložených plateb, aby posílila sektor nemovitostí. To vedlo k čase lockdownů světových metropol a omezení globální ekonomiky k získání konkurenční výhody, ze které teď město čerpá svůj růstový potenciál.

Návratnost investice 8 - 10 % 

Poptávka po pronájmech je v Dubaji díky neustálému přílivu obyvatel a masivnímu turismu velice vysoká, zejména v oblastech jako Dubai Marina či Dubai Downtown. To samozřejmě vede k neustálému růstu cen nájmů. Návratnost investice v případě poskytnutí své nemovitosti k dlouhodobému či krátkodobému pronájmu díky tomu dosahuje výše 8 - 10 % ročně.


Graf 1: Průměrná výše nájmů v Dubaji za dispozice 2+kk, 3+kk a 4+kk.

Dubaj navíc oznámila za uplynulý rok celkem 114 400 jednotek prodaných bytů a vil, což představuje pozoruhodný 44% nárůst ve srovnání s údaji z roku 2022. Medián cen bytů v Dubaji dosáhl v roce 2023 téměř 19 300 AED (cca 123 000 Kč) za čtvereční metr, což odráží výrazný meziroční růst o 25 %. Segment vil v Dubaji zaznamenal v roce 2023 ještě výraznější růst, kde medián ceny za čtvereční metr vzrostl meziročně o 37 %. 

Obecně kapitálové hodnoty v celé Dubaji vzrostly v roce 2023 o 20 %, s dalším 5–7% nárůstem cen v prvních měsících roku 2024. Navíc Dubai 2040 Urban Master Plan, iniciativa udržitelného rozvoje a inovací, dále posiluje vyhlídky na investice do nemovitostí.


Graf 2: Procentuální roční změna cen nemovitostí v Dubaji a Abu Dhabi.

Páté nejnavštěvovanější město na světě

Podle údajů Úřadu pro turismus navštívilo Dubaj za rok 2023 přes 17 milionů turistů. Trvalá poptávka po nemovitostech však pramení nejen z turismu, ale zejména z přílivu obyvatel. S průměrným nárůstem 10,7 % ročně, co je nejrychlejší růst populace na světě, tvoří aktuálně cizinci více než 85 % obyvatel.

Ti jsou přitahováni pověstí města přívětivého pro život a podnikání, režimem osvobození od daní a navázáním místní měny dirham na americký dolar, který poskytuje zajištění proti znehodnocení měny. 


Graf 3: Počet prodaných nemovitostí v Dubaji v tisíckách jednotek.

Žádné daně a jednoduché získání víz

Skutečnost, že v Dubaji neexistují žádné daně z příjmu fyzických osob nebo z majetku, umožňuje investorům ponechat si podstatnou část svých příjmů. Absence osobních daní z příjmu a majetku tak vede ke zvýšené likviditě pro další investice. Vysoká poptávka po luxusních nemovitostech v Dubaji navíc přispívá k atraktivní návratnosti investic.

Spojené arabské emiráty zavedly v posledních letech komplexní řadu typů víz, které usnadňují příliv investic a obyvatel a tím podporují růst trhu trhu s nemovitostmi a ekonomickou stabilitu.

Nejvýznamnějším je 10leté Golden visa, které poskytuje investorům dlouhodobý pobyt s možností prodloužení a řadu výhod. Podmínkou je investovat minimálně 2 000 000 AED, co odpovídá sumě zhruba 12 700 000 korun. Pokud však chcete utratit méně a nehledáte dlouhý pobyt, další možností je získání 2letého visa, na které stačí pouze 750 000 dirhamů, čili 4 700 000 korun. 


Graf 4: Velikost celkové nabídky nemovitostí v Dubaji a Abu Dhabi.

Nejbezpečnější město světa

Díky nízké míře kriminality a robustnímu bezpečnostnímu systému patří Dubaj mezi nejbezpečnější města na světě. Společně s politickou stabilitou a kvalitním právním systémem to u něj dělá spolehlivou destinaci lákající každý rok miliony turistů a odborníků hledající krátkodobé či dlouhodobé bydlení.

Stabilita a infrastruktura světové třídy

Dubaj byla za poslední tři desetiletí svědkem vzniku infrastruktury světové úrovně, ať již jde o známou Sheik Zayed Road, excelentní hromadní dopravu či vývoj businessových a rezidenčních oblastí jako umělý ostrov Palm Jumeirah, okolí přístavu Dubai Marina a Dubai Downtown či Business Bay.

Tento vývoj v rezidenčních a komerčních nemovitostech ukazuje Dubaj jako město, které se přizpůsobuje měnícím se potřebám svých obyvatel pro zabezpečení nejvyšší kvality života a ekonomické udržitelnosti. Kvalita života však sahá daleko za pozoruhodnou infrastrukturu a kvalitní zdravotní a vzdělávací systém. Dubaj nabízí kosmopolitní prostředí od živé společenské a kulturní scény přes luxusní gastro scénu a nákupní čtvrti jako Dubai Mall až po možnosti sportovního vyžití všeho druhu. 


Graf 5: HDP Dubaje na osobu.

Vývoj mediánových cen v r. 2023 v pěti nejpopulárnějších čtvrtí Dubaje

Pokud jde o ceny nemovitostí za rok 2023, Jumeriah Village Circle zůstává jednou z nejdostupnějších lokalit. Navzdory prudkému nárůstu poptávky, kdy počet prodaných nemovitostí stoupl meziročně na dvojnásobek s 13 600 prodanými jednotkami, vzrostl medián cen přibližně o 15 %, přičemž ke konci roku činil 11 100 AED (70 800 Kč) na čtvereční metr.

Druhé místo popularity obsadila Dubai Marina se svými 9,8 tisíc prodanými jednotkami (nárůst o 29 %). Medián cen za metr čtvereční dosáhl 29 400 AED (187 000 Kč), což znamenalo meziroční nárůst o téměř 38 %. Dubaj Downtown si udrželo meziročně stabilní cenu za čtvereční metr ve výši 24 600 AED (156 900 Kč), avšak medián ročního nájemného vzrostl o obdivuhodných 36 % a v roce 2023 dosáhl 109 tisíc AED (693 700 Kč).

Business Bay dosáhlo se svými 20 700 AED za čtvereční metr (131 700 Kč) meziroční nárůst o téměř 18 %. Dubai Creek Harbour s téměř 4,7 tisíci prodanými byty v roce 2023 (29 % nárůst objemu) dosáhl vzestup mediánu cen o téměř 13 % s úrovní 21 600 AED za čtvereční metr (137 400 Kč).


Graf 6: Meziroční změna ceny v AED za čtvereční stopu (v textu přepočteno na m2).Filip Kubus
autor
Filip Kubus
datum
15. 04. 2024

Související články

Rezidence Wolkerovo údolí již brzy přivítá své první obyvatele

Rezidence Wolkerovo údolí již brzy přivítá své první obyvatele

Filip Kubuš Filip Kubus 16. 11. 2023

Unikátní rezidence vznikající v samém srdci Mladé Boleslavi exkluzivně v nabídce Homeland

Unikátní rezidence vznikající v samém srdci Mladé Boleslavi exkluzivně v nabídce Homeland

Filip Kubuš Filip Kubus 24. 07. 2023

Dům u moře za cenu pražského bytu? Objevte kouzlo jižního Španělska, nejdostupnější destinace pro koupi zahraniční nemovitosti

Dům u moře za cenu pražského bytu? Objevte kouzlo jižního Španělska, nejdostupnější destinace pro koupi zahraniční nemovitosti

Filip Kubuš Filip Kubus 24. 04. 2023

Služba rent-to-own přináší do Česka revoluci v dostupnosti bydlení

Služba rent-to-own přináší do Česka revoluci v dostupnosti bydlení

Filip Kubuš Filip Kubus 21. 12. 2022

Moderní výstavba dle plánu z devadesátek? Tvorba nového Metropolitního plánu jde do finále

Moderní výstavba dle plánu z devadesátek? Tvorba nového Metropolitního plánu jde do finále

Filip Kubuš Filip Kubus 05. 09. 2022

Ceny nemovitostí na historickém maximu. Realitní bublina může brzy prasknout, míní ekonomové

Ceny nemovitostí na historickém maximu. Realitní bublina může brzy prasknout, míní ekonomové

Filip Kubuš Filip Kubus 11. 07. 2022

Hypotéky budou ještě dražší, úroky vzrostli za poslední rok více než dvojnásobně

Hypotéky budou ještě dražší, úroky vzrostli za poslední rok více než dvojnásobně

Homeland.cz Homeland.cz 29. 06. 2022

Vltavská filharmonie dostala svou finální podobu, projekt se již teď prodražuje

Vltavská filharmonie dostala svou finální podobu, projekt se již teď prodražuje

Filip Kubuš Filip Kubus 13. 06. 2022

Dřevo v hlavní roli a beton z 3D tiskárny. Ekologické trendy v stavebnictví

Dřevo v hlavní roli a beton z 3D tiskárny. Ekologické trendy v stavebnictví

Homeland.cz Homeland.cz 03. 06. 2022

V důsledku války na Ukrajině zažívá české stavebnictví těžké časy

V důsledku války na Ukrajině zažívá české stavebnictví těžké časy

Filip Kubuš Filip Kubus 11. 04. 2022

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás +420 731 544 904

Prvotřídní služby a marketing pro prodej a pronájem prémiových nemovitostí a developerských projektů. Spoléháme na kreativitu, inovaci, odvážnost a optimismus. Art of Business. Měníme zavedené. Posouváme hranice.

KONTAKTY

Nové nemovitosti na Váš e-mail

Přihlaste se k odběru.