1000 Trees

03.08.2020

V letošním roce by měla být v čínské Šanghaji dokončena první etapa zajímavého projektu britského architektonického studia Heatherwick známého pod jménem „Tisíc stromů“. Tento unikátní projekt, který přesahuje parametry pouhé budovy a je pro město doslova topografickým prvkem, je dalším z mnoha v Číně realizovaných projektů, které definují nové trendy městské architektury.

Jak již název projektu napovídá, významnou roli v něm hrají stromy. Jedná se totiž o strukturu tvaru kopce zaplněného zelenými stromy. Právě zeleň zde hraje zásadní úlohu a z velké části zakrývá skutečnou podobu celé terasovité konstrukce. Má jít o multifunkční budovu, jejíž jedinečnost spočívá právě v tom, že uprostřed moderní, zastavěné metropole s plochým profilem vytváří de-facto krajinný prvek v podobě velkého, zeleného kopce, resp. dvou kopců, neboť celý komplex bude mít dvě části.

Pro britské architektonické studio Heatherwick se nejedná o první významný projekt realizovaný v Šanghaji. V roce 2010 zde studio navrhlo britský pavilon pro světovou výstavu Expo.
Jak již bylo zmíněno, aktuální projekt sestává ze dvou částí. Ze dvou „hor“ je nyní dokončována první. Celková zastavěná plocha bude činit 300,000 m2 a netradiční budovy budou dokonale integrovány do okolního prostředí.