homeland logo homeland symbol homeland text

ZAVŘÍT MENU

Projekt Savarin slibuje jedinečnou architekturu a oživení chátrajícího areálu v centru Prahy

<?$item->getImageAlt()?>Nedaleko Václavského náměstí se obklopen rušnými bulváry skrývá před očima veřejnosti unikátní prostor, o kterého existenci často netuší ani samotní Pražané. Oáza klidu ve vnitrobloku paláce Sylva-Taroucca, zvaného také palác Piccolomini, který se však nejvíc vžil do povědomí lidí pod názvem Savarin.

Již brzy se však zařadí mezi kulturní a společenské dominanty hlavního města. Developerská společnost Crestyl ve spolupráci se světoznámým britským architektonickým a designérským studiem Heatherwick jej plánují proměnit v luxusní obchodně společenské centrum navazující na tradici pražských pasáží. Megalomanský projekt za deset miliard korun by se měl začít budovat již příští rok.

Chátrající skvost mimo zájmu veřejnosti

Projekt Savarin vznikne rekonstrukcí budov v rámci rozsáhlého areálu tvořeného čtyřmi na sebe navazujícími částmi. Dojde tak k propojení Václavského náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou, které daný prostor ohraničují. Na rozloze 1,7 hektarů by dle developera mělo vzniknout 55 tisíc metrů čtverečných obchodů, restaurací a kanceláří.

Část areálu, ukrytá mimo dosahu veřejnosti za průčelími barokních a secesních budov, přitom dlouhá desetiletí chátrá. Důležitou součástí výstavby projektu tak bude rovněž rozsáhlá rekonstrukce vnitřních historických prostor, především původní barokní jízdárny, která se stane srdcem celého komplexu. Ačkoli jako jediná nebude komerčním objektem, vznikne pod ní několik podzemních pater, které propojí celý areál se vstupem do metra.


Prostor dostane i Slovanská epopej Alfonsa Muchy

Jednotlivé bloky komplexu, jež aktuálně tvoří samostatné vzájemně propojené části, budou pečlivě přizpůsobeny svému specifickému využití. Část orientovanou do Panské ulice bude tvořit Time Out Market nabízející škálu gastro služeb, blok do Jindřišské zas nabídne restaurace spojené se zelenými plochami. V prostorách orientovaných na Václavské náměstí vznikne komerční pasáž s obchody a butiky.

Všechny tři bloky pak propojí areál samotného paláce Savarin s historickou budovou jízdárny, který bude proměněn v kulturní a společenský prostor s náměstíčkem a parkem plným zeleně. Vstup do samotného paláce Savarin se nachází v ulici Na Příkopě. Návrh mimo jiné počítá i s prostory pro umístnění Slovanské epopeje Alfonsa Muchy. Developer nabízí Praze, která dlouhodobě hledá vhodné umístnění pro světoznámé dílo, tuto možnost zcela zdarma.


Pavlačová architektura s výhledem na panorama metropole

Vzhledem k nutnosti rozsáhlých a velice citlivých rekonstrukcí chráněných architektonických památek si společnost Crestyl přizvala na pomoc britského designéra Thomase Heatherwicka. Jeho studio Heatherwick patří mezi nejuznávanější světové architektonické ateliéry, přičemž disponuje bohatými zkušenostmi s rekonstrukcemi historických a průmyslových staveb. Do jeho portfolia spadají projekty jako muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA v Kapském Městě, centrála Google v Londýně a Kalifornii či rekonstrukce 130 let starého londýnského výstaviště Olympia.

V rámci projektu Savarin má studio v plánu propojit zrekonstruované historické památky s moderními prvky obsahujícími venkovní schodiště a veřejně přístupné střešní terasy se zahradami. Smyslem je navázat na architekturu a koncepci pavlačových domů a nabídnout návštěvníkům neotřelé výhledy na panorama Prahy a střechy Starého a Nového Města v srdci historického centra. Venkovní otevřené plochy by měli dle plánu zabírat více než třetinu všech ploch.Filip Kubus
autor
Filip Kubus
datum
28. 04. 2021

Související články

Ceny nemovitostí rostou i navzdory probíhající krizi

Ceny nemovitostí rostou i navzdory probíhající krizi

Filip Kubuš Filip Kubus 08. 03. 2021

Ciel

Ciel

Jan Křiváček Jan Křiváček 03. 08. 2020

1000 Trees

1000 Trees

Jan Křiváček Jan Křiváček 03. 08. 2020

OPPO Shenzhen

OPPO Shenzhen

Jan Křiváček Jan Křiváček 03. 08. 2020

Huangshan Mountain Village

Huangshan Mountain Village

Jan Křiváček Jan Křiváček 02. 11. 2018

Nile Tower

Nile Tower

Jan Křiváček Jan Křiváček 31. 10. 2018

One Thousand Museum

One Thousand Museum

Jan Křiváček Jan Křiváček 31. 10. 2018

924 Bel Air Road

924 Bel Air Road

Jan Křiváček Jan Křiváček 19. 04. 2017

Hotel InterContinental Shimao

Hotel InterContinental Shimao

Jan Křiváček Jan Křiváček 13. 04. 2017

Business District Centrum

Business District Centrum

Jan Křiváček Jan Křiváček 18. 06. 2016

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás +420 731 544 904

Jsme špička v oblasti prodeje a pronájmu prémiových nemovitostí.

KONTAKTY

Aleš Procházka

Aleš Procházka Real Estate Manager

+420 603 400 618
prochazka@homeland.cz

Lucie Dušková

Lucie Dušková Real Estate Manager

+420 721 722 940
duskova@homeland.cz

Nové nemovitosti na Váš e-mail

Přihlaste se k odběru.